logotype
image1 image1 image1

NABÓR

  Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu ogłasza nabór kandydatów do nauki gry na instrumentach muzycznych: keyboard, gitara klasyczna, fortepian, akordeon, instrumenty dęte drewniane. Ognisko prowadzi również lekcje śpiewu.
    Dzieci w wieku 5-6 lat zapraszamy do muzycznej klasy przedszkolnej.
    Przy Społecznym Ognisku Muzycznym działają chóry: dziecięcy i mieszany.

Zainteresowanych śpiewem zapraszamy do współpracy z Piskim Chórem Kameralnym.

Informacje i zapisy :
- codziennie w budynku SOM  przy ul. Rybackiej 8
- pod numerem telefonu: 692 436 330
-
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Po koncercie SOM Swojemu Miastu

Zapraszamy do przeczytania recenzji koncertu SOM Swojemu Miastu sporządzonej przez Jana Popisa, znanego muzykologa i krytyka muzycznego, zamieszczonej na FB. Koncert odbył się 19 czerwca 2019 r, o czym można przeczytać również nieco niżej w aktualnościach.

Koncert dla Niepodległej 2019

Piski Chór Kameralny działający przy SOM w Piszu przygotował i zaśpiewał 3 koncerty z okazji Święta Niepodległości: w sali koncertowej SOM w Piszu, w Białej Piskiej i w Wiartlu. Na koncert złożyły się pieśni  legionowe, patriotyczne i żołnierskie z różnych czasów. Najstarszą, bo pochodzącą z XV wieku, była wzruszająca pieśń "Idzie żołnierz borem, lasem". Sale koncertowe były pełne, a publiczność poproszona o włączenie się we wspólny śpiew, chętnie śpiewała, co pokazuje istnienie potrzeby wspólnego świętowania świąt narodowych.

I Powiatowy Przegląd Młodych Muzyków Instrumentalistów

24 października 2019r. o godz. 17 w sali koncertowej Społecznego Ogniska Muzycznego odbył się I Powiatowy Przegląd Młodych Muzyków Instrumentalistów, który został zorganizowany w ramach projektu współfinansowanego przez SPDiM w Rucianem Nidzie. W przeglądzie wzięło udział siedmiu uczestników, którzy grali na pianinie, keyboardzie i na skrzypcach. Uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Wszyscy otrzymali też wsparcie od nauczycieli uczących w Ognisku.

Rajd rowerowy

W dniach 4, 5 i 6 października 2019 r. sekcja sportowa Piskiego Chóru Kameralnego wraz z grupą swoich przyjaciół uczestniczyła w jesiennym  rajdzie rowerowym. Tym razem trasa wiodła z Gołdapi przez Węgorzewo do Bartoszyc. Był to kolejny odcinek trasy green velo. Najwytrwalsi przejechali około 170 km. Po drodze zwiedziliśmy pałac w Drogoszach  w Galinach. Łącznie w ramach kilku rajdów majowych i ostatnio jesiennego przejechaliśmy już kilkusetkilometrowy odcinek z Elbląga do  Tykocina. W planach kolejny rajd w okresie wiosennym.

Społeczne Ognisko Muzyczne Swojemu Miastu 2019

19.06.2019, jak co roku, nasze Ognisko zorganizowało koncert z cyklu Ognisko Muzyczne Swojemu Miastu.  Koncert poprowadził Jan Popis, który tak pięknie opowiadał o związkach poszczególnych utworów z różnymi regionami Europy, że publiczność mogła odbyć muzyczną podróż po Europie, w której przewodnikiem po krajobrazach i zapachach łąk były dźwięki muzyki Vivaldiego, Bacha, Mozarta, Wieniawskiego, Paderewskiego, Bacewicz oraz Piazzolli i Montiego.  Koncert w kościele Św. Jana Chrzciciela w Piszu rozpoczął bardzo udany występ Piskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Lecha Ostrowskiego. Później  zaprezentowali się kameraliści z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, występujący pod nazwą „Sonic Quintet”. Dali znakomity koncert z utworami. Partie solowe muzykalnie i z polotem wirtuozowskim zagrała PAULA PREUSS, a towarzyszący kwintet, doprawdy doskonale panował nad wszelkimi proporcjami dotyczącymi tempa, dynamiki czy balansu brzmienia. „Sonic Quintet” wystąpił w składzie: HUBERT OSTROWSKI – I skrzypce, BEATA WOJTOWICZ-RODAK – II skrzypce, KAROL SIENKIEWICZ – altówka, MARIUSZ MRUCZEK – wiolonczela, MAŁGORZATA KRUSZYŃSKA - kontrabas. Publiczność długo i na stojąco dziękowała muzykom za ten koncert. 

Współorganizatorami koncertu byli:Starostwo Powiatowe w Piszu, Urząd Miejski w Piszu oraz Parafia Św. Jana Chrzciciela w Piszu oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Rucianem Nidzie w ramach programu Działaj Lokalnie.

Koncert dla Mamy i Taty

28 maja 2019 roku w sali koncertowej SOM odbył się uroczysty koncert rodzinny, dedykowany Mamom i Tatom, w którym wystąpili uczniowie naszego ogniska. Dzieci śpiewały, grały na akordeonie, gitarze, pianinie. Publiczność, którą stanowili członkowie rodzin muzykujących dzieci, z dużymi emocjami odbierała występy dzieci przygotowanych pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli. Koncert był doskonałą okazja do spotkania rodzin muzykujących dzieci.

Koncert kolęd i pastoralek

 

Coroczne koncerty kolęd i pastorałek w wykonaniu słuchaczy Społecznego Ogniska Muzycznego oraz Piskiego Chóru Kameralnego,odbywały się w wielu różnych miejscach: w sali koncertowej SOM, w kościołach w Piszu, w klubie Habaas a także po raz pierwszy w tym roku w w świetlicach wiejskich w Zdorach i Turowie Dużym. Ogólnie naszych koncertów wysłuchało ponad 600 osób. Cieszyła zwłaszcza bardzo duża ilość słuchaczy w naszej odnowionej sali koncertowej. Na wszystkie koncerty był wstęp wolny. 

Przygotowanie i przeprowadzenie koncertów odbyło się przy współfinansowaniu ze środków "Działaj lokalnie".

 

Koncert dla Niepodległej

Jak co roku, z okazji Dnia Niepodległości, Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu przygotowało muzyczną ucztę patriotyczną. Koncert, który odbył się 10. listopada był jednak szczególny. W tym roku zbiegły się bowiem trzy ważne rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, 50-lecie działalności Społecznego Ogniska Muzycznego w Piszu oraz 25-lecie istnienia Piskiego Chóru Kameralnego pod batutą Lecha Ostrowskiego. Z tej okazji, w sobotni wieczór, sala SOM wypełniła się po brzegi. Goście wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów i absolwentów Ogniska. Piski Chór Kameralny wystąpił z bogatym repertuarem pieśni patriotycznych - tych bardzo starych, XVI-wiecznych, jak i bardziej współczesnych. Zgromadzona publiczność ochoczo włączała się we wspólne śpiewanie. Kulminacją wieczoru stało się odśpiewanie hymnu i Roty. Łzy wzruszenia mieszały się tego wieczoru z radosnymi nutami "Pierwszej Kadrowej". 
 
"To wyjątkowy moment w dziejach polskości, który postanowiliśmy uczcić w taki właśnie sposób - mówił Lech Ostrowski - Patriotyzm w piosenkach zaznaczał się od zarania dziejów. Zawsze w tych najtrudniejszych chwilach Polacy śpiewali. Śpiewali o miłości, wolności i pokoju."
 
Wieczór zakończył się wspólnym śpiewem na cześć Niepodległej.11 listopada chór z tym samym repertuarem wystąpił w kościele parafialnym w Prostkach, na zaproszenie tamtejszego proboszcza.  Następne spotkanie w sali koncertowej SOM przy pieśniach patriotycznych - już za rok.
Koncert został dofinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie". 
 
W dniu 9 listopada 2018r. na uroczystej  wojewódzkiej akademii w Olsztynie z okazji 100 lat ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI  Artur  Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski  wręczył Lechowi Ostrowskiemu dyrektorowi Społecznego Ogniska Muzycznego w Piszu "Medal  100-Lecia Odzyskania Niepodległości". Medal przyznany został przez Mateusz Morawieckiego  Prezesa Rady Ministrów.

Jubileusz -50 lat SOM i 25 lat Piskiego Chóru Kameralnego

16 czerwca 2018 roku odbył się uroczysty koncert z okazji 50-lecia naszego Ogniska i 25-lecia Piskiego Chóru Kameralnego.  Wzięli w nim udział znakomici artyści o światowej sławie, uczniowie naszego Ogniska i oczywiście chór.

Występy rozpoczął uczeń w klasie keyboardu Igor Polakowski, a później wystąpiła Maja Budzyńska z piosenką „Magiczne skrzypce” i akompaniamentem profesora Bogdana Kułakowskiego. Poza tym  zagrał uczeń z klasy akordeonu Samuel Krasniuk

Szczególnie wyczekiwany był koncert Radosława Sobczaka, znakomitego pianisty młodego pokolenia, który swoją drogę muzyczną rozpoczynał w muzycznej klasie przedszkolnej Społecznego Ogniska Muzycznego w Piszu.

Cały koncert poprowadził znany Piszanom   Jan Popis, który pięknie opowiadał o muzyce i muzykach, zarówno tych znanych jak też o tych, na których wielkie sale koncertowe jeszcze czekają.

Jubileuszowy koncert powinien przybliżyć licznie zgromadzonej publiczności historię ogniska i chóru, co uczynił dyrektor Lech Ostrowski.  Opowieści słownej towarzyszyła prezentacja, w której najstarsze filmy pochodziły sprzed 30 lat.

40 lat swojej pracy artystycznej i pedagogicznej obchodził dyrektor i dyrygent Lech Ostrowski, więc życzenia od zaproszonych gości odbierał z okazji potrójnego jubileuszu. Wysłuchał także żartobliwego dytyrambu napisanego przez chórzystkę, Ewę Kotlarską.  Życzenia złożyli  poseł Jerzy Malecki, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz szefowie rożnych instytucji  działających na terenie powiatu piskiego.

Po występie chóru dyrektor wręczył zasłużonym chórzystom pamiątkowe statuetki i dyplomy, po czym rozpoczął się występ profesorów Bogdana Kułakowskiego i Tomasza Tomaszewskiego. Wykonali oni najpiękniejsze utwory ze światowej literatury muzycznej.

Koncert zakończyły podziękowania skierowane do  publiczności, współorganizatorów i sponsorów konkursu, dzięki którym przyjemnie i z artystycznym rozmachem mogliśmy wspólnie świętować potrójny jubileusz.

 

 

Audycja Polskiego Radia Olsztyn - wywiad z dyr. Lechem Ostrowskim z dnia 02.07.2017.

Zapraszam do odsłuchania wywiadu, którego udzielił w 2017 roku dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego w Piszu, Lech Ostrowski:

 

Ognisko Muzyczne Swojemu Miastu 2017

Kościół  pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Piszu

Udział wzięli:

Paula Preuss - skrzypce  - Akademia Muzyczna w Gdańsku

Kwartet Smyczkowy w składzie:  Skrzypce I - Hubert Ostrowski, Skrzypce II - Karol Sienkiewicz. Aleksandra Rychcik - altówka, Maria Sienkiewicz - wiolonczela

Piski Chór Kameralny- dyr.  Lech Ostrowski

Koncert zakończył się owacjami na stojąco. Artyści  bisowali. Dyr SOM L. Ostrowski podziękował bardzo licznej publiczności i sponsorom i współorganizatorom koncertu : Starostwu Powiatowemu, Urzędowi Miejskiemu, Parafii  p.w. Św. Jana Chrzciciela, ZPD Panbah, BS Mikołajki,Trans Kom PKS, Markann, Centrum Druku, Hotelowi nad Pisą. W przyszłym roku 50 lat Społecznego Ogniska Muzycznego i 25 lat Piskiego Chóru Kameralnego. Już zapraszamy na koncerty jubileuszowe.

Koncert poprowadził Lech Ostrowski


 

2024  Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu  globbers joomla template