logotype

Piski Chór Kameralny

Piski Chór Kameralny powstał przy Społecznym Ognisku Muzycznym w Piszu w 1993r. z inicjatywy obecnego dyrygenta Lecha Ostrowskiego. Członkami zespołu są dorośli mieszkańcy miasta i młodzież. Piski Chór Kameralny w 1997r. brał udział w eliminacjach IV Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Olsztynie, w 1999 r. śpiewał na uroczystej mszy świętej celebrowanej przez Papieża Jana Pawła II w Ełku, w 2001r. uczestniczył w II Przeglądzie Chórów Polski Północno – Wschodniej w Ełku, w 2005r. brał udział w Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu i w I Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła” w Olsztynie. Chór w dniu 5 kwietnia 2005r. śpiewał na Mszy Św w intencji zmarłego Papieża Jana Pawła II, która odbyła się na Placu Daszyńskiego w Piszu. W 2006r. brał udział w I Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Miecz Juranda w Spychowie. W 2008 i 2011r. Piski Chór Kameralny brał udział w IV i VII Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła” w Olsztynie. W 2009r. koncertował na Litwie a w 2010r. uczestniczył w Krakowie w uroczystościach z okazji stu lat "Roty" i Pomnika Grunwaldzkiego. W 2012r. zespół śpiewał na Mszy Św. w Katedrze Łacińskiej we Lwowie a w 2014r. w Druskiennikach na Litwie. W 2014r. w Spychowie na IX Turnieju Chórów o Miecz Juranda zespół zdobył nagrodę za obowiązkowy utwór o tematyce przyrodniczej opiewający piękno Mazur. W 2015r. Chór w I Wojewódzkim Przeglądzie Chórów w Morągu otrzymał srebrny mikrofon, II nagrodę Konkursu. W 2017r. na XIII Orzyskich spotkaniach folklorystycznych Piski Chór Kameralny otrzymał nagrodę specjalną.
      W ramach współpracy pomiędzy Piszem a partnerskim powiatem Flensburg-Schlezwig w Niemczech chórzyści uczestniczą od 1993r. w międzynarodowych warsztatach muzycznych w Scheersbergu.
Rocznie zespół daje około 15 koncertów. Tradycyjnie od początku istnienia Piski Chór Kameralny corocznie prezentuje się na koncertach kolęd i pastorałek. Koncerty te miały miejsce we wszystkich kościołach powiatu piskiego i w wielu innych miejscowościach Polsk. Piski Chór Kameralny ma również w repertuarze pieśni historyczne, patriotyczne i żołnierskie. Bierze udział w różnych uroczystościach państwowych, religijnych i okolicznościowych na terenie miasta i regionu. Zespół prezentował się na antenie programu I, II i BIS Polskiego Radia oraz w telewizji regionalnej i ogólnopolskiej.          Piski Chór Kameralny ma w swoim repertuarze utwory polskich kompozytorów takich jak:
J. Maklakiewicz, M. Gomółka, Mikołaj z Krakowa, S. Moniuszko, J. Świder, F. Nowowiejski, polskie pieśni ludowe w opracowaniu S. Foremnego, F. Rylinga, J.K. Lasockiego, T. Szeligowskiego. i utwory kompozytorów obcych : J.F. Haendel, L. v. Beethoven, G. Verdi, W. A. Mozart i innych.

Piski Chór Kameralny i Chór Dziecięcy REZONANS

Z życia chóru

Sekcja sportowa przy Piskim Chórze Kameralnym

 

2024  Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu  globbers joomla template